Комунальний заклад «Мурованокуриловецький краєзнавчий музей імені Федора Коновалюка»

Комунальний заклад «Мурованокуриловецький краєзнавчий музей імені Федора Коновалюка»

Перший музейний заклад – картинна галерея, яка заснована 01 жовтня 1992 року відповідно до розпорядження Представника Президента України в Мурованокуриловецькому районі від 29.09.1992 № 161 на базі великої виставкової зали районного будинку культури «Жовтень» (тепер Центр культури і дозвілля). Експозиція галереї нараховувала біля 50 картин видатного художника-земляка Федора Зотиковича Коновалюка, який народився в с.Калівка Подільської губернії (нині с. Ягідне Мурованокуриловецької територіальної громади). Колекцію картин (біля 50 шт.) подарувала району дружина художника Тамара Іванівна Мороз-Коновалюк.

Завідувачем галереї став Анатолій Васильович Драганюк. Відповідно до рішення Мурованокуриловецької районної ради від 14 січня 2008 року № 175, з 15 січня 2008 року введено штатну одиницю  інструктора картинної галереї з питань  пам’яткоохоронної роботи та туристичної діяльності.

В червні 2010 року проведено реекспозицію в зв’язку з перенесенням творів Федора Коновалюка до меморіально-експозиційної кімнати, яка знаходилась у малій виставковій залі РБК «Жовтень».

На підставі рішення Мурованокуриловецької районної ради від 21.06.2013 № 278 на базі картинної галереї створено комунальний заклад «Мурованокуриловецький районний краєзнавчий музей». Директором музею призначено А.В.Драганюка. Посаду інструктора картинної галереї змінено на головного зберігача фондів.

За результатами громадського обговорення та рішення районної ради від 18.12.2014 № 446 музею присвоєно ім’я Федора Коновалюка.

Основним завданням музею є зберігання, дослідження, розвиток і популяризація історії та культури краю.

Директор музею - Безугла Ольга Миколаївна.

Головний зберігач фондів - Наталія Вікторівна Шаламай, яка забезпечує ведення фондово-облікової документації згідно інструкції, організовує суворий облік музейної збірки, науковий опис (паспортизацію) предметів, забезпечує повне збереження музейних предметів, які знаходяться в фондах і експозиції музею.

Впродовж року до фондів надходить понад 60 нових предметів, близько 300 одиниць зберігання видаються для експонування на стаціонарних, пересувних виставках.

Станом на 2021 рік у фондах музею наявні 1363 музейних предмети, в тому числі 671 предмет основного та 692 одиниці науково-допоміжного фондів, це фото, речові, декоративно-ужиткові, природничі, писемні предмети та матеріали.

В музеї працює науковий співробітник музею Вікторія Вікторівна Рубаха, завданням якого є якомога повніше задовольнити потреби людей у пізнанні власної минувшини, донести до відвідувачів новітні напрацювання усього колективу музею, сформувати ціннісне ставлення до національного культурного надбання, викликати бажання спілкуватися з музейними раритетами, організовується видавнича, виставкова та рекламна діяльність музею.

З метою розвитку народної творчості, збереження та відродження української національної культури, підтримки талановитих людей краю з 2012 року заснована мистецька премія ім. Ф.З.Коновалюка, яку щорічно здобувають досвідчені майстри пензля та юні художники. На сьогоднішній день премія становить 2000 грн для дітей та 3000 грн для дорослих.

В музеї систематично проводиться культурно-освітня та виставкова робота навколо експозиції кімнати Ф.З.Коновалюка, виставок образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв, творчості ювілярів, видатних людей нашого краю, земляків-захисників Батьківщини, творчості народних майстрів, фотовиставок з використанням фондів музею.

Проводяться щорічні акції: з метою поповнення музейних фондів «Подаруй музею експонат» та з метою вшанування творчих колективів «Гордість Мурованокуриловеччини».

Протягом року відкривається понад 10 виставок, де кожне відкриття стає своєрідним культурно-освітнім масовим заходом, про що інформація широко висвітлюється в пресі та в мережі Інтернет.